Sports on TV for June 17 – 18

[ad_1]

(all times Eastern)

Schedule changes and/or power outages are possible

Saturday 17 June

australian rules football

5 am

FS2 — AFL: St Kilda at Richmond

racing car

12:25 noon

ESPN2 – Formula 1: Practice, Circuit Gilles Villeneuve, Montreal

3:55 pm

ESPN2 – Formula 1: Qualifying, Circuit Gilles Villeneuve, Montreal

eight pm

FS1 – NASCAR ARCA Menards Series: ARCA 200 Berlin, Berlin Circuit, Berlin

boxing

12 am (Sunday)

SHO — Showtime International: Tim Tszyu vs. Carlos Ocampo (super welterweight), Broadbeach, Australia

CFL football

7 p.m.

CBSSN — Edmonton, BC

college baseball

2 p.m.

ESPN – College World Series: Stanford vs. Wake Forest, Game 3, Omaha, NE.

7 p.m.

ESPN – College World Series: Tennessee State vs. LSU, Game 4, Omaha, NE.

golf

1 pm

NBC — PGA Tour: U.S. Open, third round, Los Angeles Country Club, Los Angeles

3 p.m.

GOLF – LPGA Tour: Meijer LPGA Classic, third round, Brycefield Country Club, Belmont, Mich.

race

1 pm

FS2 — NYRA: American Race Day

2 p.m.

FS1 — NYRA: American Race Day

4:45 pm

FS2 — NYRA: American Race Day

Lacrosse (men’s)

12 o’clock noon

ESPN — PLL: Archers vs. Chaos, Columbus, Ohio

mixed martial arts

7 p.m.

ESPN2 — UFC Fight Night Preliminaries: Undercard Match, Las Vegas

10 p.m.

ESPN — UFC Fight Night Main Event: Martin Vettori vs. Jared Cannonier (middleweight), Las Vegas

Major League Baseball

2 p.m.

MLBN – Regional Coverage: Chicago Cubs’ Baltimore or Minnesota’s Detroit

4 pm

FS1 — Los Angeles Angels at Kansas City

7 p.m.

FOX — Regional coverage: New York Yankees in Boston or Tampa Bay in San Diego

10 p.m.

FS1 – Cleveland at Arizona

Rugby (men’s)

17:00

CBSSN — Premier Rugby Sevens: Eastern Conference Kickoff, Austin, Texas

to sail

10 p.m.

CBSSN – SailGP: Day 2, Chicago (Recording)

Football (men)

8:50 am

FS1 – UEFA European Qualification Group Stage: Lithuania vs. Bulgaria, Group G, Kaunas, Lithuania

12 o’clock noon

FS1 – UEFA European Qualification Group Stage: Norway vs. Scotland, Group A, Oslo, Norway

2:30 pm

FS2 – UEFA European Qualification Group Stage: Iceland vs. Slovakia, Group J, Reykjavik, Iceland

7 p.m.

FS2 — CONCACAF Gold Cup Prelims: Puerto Rico vs. Suriname, First Round, Fort Lauderdale, FL.

9:15 p.m.

FS2 — CONCACAF Gold Cup Prelims: Guyana vs. Grenada, First Round, Fort Lauderdale, FL.

Soccer (Women)

4 pm

CBS — NWSL: Angel City FC at San Diego Wave FC

Special Olympics

3 p.m.

ABC – Special Olympics World Games 2023: Opening Ceremony, Berlin (recording)

tennis

5 am

Tennis – Stuttgart-ATP, Nottingham-WTA, ‘s-Hertogenbosch-ATP/WTA Semifinals

6 am

Tennis – Stuttgart-ATP, Nottingham-WTA, ‘s-Hertogenbosch-ATP/WTA Semifinals

6 am (Sunday)

Tennis – Stuttgart-ATP, Nottingham-WTA, ‘s-Hertogenbosch-ATP/WTA Finals

track and field

1 pm

CNBC – IAAF World Athletics Diamond League: Bislett Games, Oslo, Norway (recording)

NFL

1 pm

United States – Pittsburgh vs. New Jersey, Canton, Ohio

4 pm

Fox – Birmingham in Memphis

WNBA Basketball

2 p.m.

CBS – Seattle Dallas

_____

Sunday, June 18

racing car

12:30 noon

ABC – Formula 1: Pirelli Canadian Grand Prix, Circuit Gilles Villeneuve, Montreal

1:30 pm

CNBC – FIM MotoGP: Liqui Moly Motorrad Grand Prix, Oberlungwitz, Germany (recording)

USA – NTT IndyCar Series: Sonsio Grand Prix at Road America Road America, Elkhart Lake, Wisconsin.

2:00 am (Monday)

CNBC – AMA Pro Motocross: Round 4, Mount Morris, PA (recording)

CFL football

7 p.m.

CBSSN – Hamilton in Toronto

college baseball

2 p.m.

ESPN — College World Series: TBA, Game 5, Omaha, Nebraska.

7 p.m.

ESPN2 — College World Series: TBA, Game 6, Omaha, NE.

golf

1 pm

NBC — PGA TOUR: U.S. Open, Final, Los Angeles Country Club, Los Angeles

2 p.m.

CBS – LPGA Tour: Meijer LPGA Classic, final round, Brycefield Country Club, Belmont, Mich.

race

1 pm

FS2 — NYRA: American Race Day

Major League Baseball

1:05 pm

PEACOCK – Baltimore, Chicago Cubs

1:30 pm

MLBN – Regional Coverage: New York Mets St. Louis or Atlanta’s Colorado

4:30 pm

MLBN – Territory coverage: Los Angeles Dodgers’ San Francisco or San Diego’s Tampa Bay (joining in)

7 p.m.

ESPN – New York Yankees at Boston

Rugby (men’s)

1:30 pm

FS1 — MLR: Houston, New England

7 p.m.

FS1 — MLR: San Diego vs Seattle

Football (men)

2:30 pm

FOX — UEFA Nations League: Croatia vs. Spain, final, Rotterdam, Netherlands

Soccer (Women)

4 pm

CBS — NWSL: NJ/NY Gotham FC at Racing Louisville FC

softball

1 pm

ESPNU – Athletes Unlimited: Team Blue vs. Team Orange, Rosemont, IL.

3:30 pm

ESPNU – Athletes Unlimited: Team Gold vs. Team Orange, Rosemont, IL.

tennis

6 am

Tennis – Stuttgart-ATP, Nottingham-WTA, ‘s-Hertogenbosch-ATP/WTA Finals

5 a.m. (Monday)

Tennis – London-ATP, Halle-ATP, Berlin-WTA, Birmingham-WTA Early Round

6 am (Monday)

Tennis – London-ATP, Halle-ATP, Berlin-WTA, Birmingham-WTA Early Round

NFL

4 pm

FS1 — New Orleans vs. Houston, Memphis, TN.

7 p.m.

FOX – Philadelphia at Michigan

WNBA basketball

12 o’clock noon

CBS – Phoenix, New York

4 pm

CBSSN – Atlanta, Indiana

9 pm

NBATV – Las Vegas Minnesota

_____

[ad_2]

This news collected fromSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *